NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO STORE RULES/FORMS
NEXT EVENT  Friday, July 19  |  USMTS Hall of Fame Race Presented by Kabrick Distributing/Express Employment Professionals  |  

Showalter Memorial checkers to Timm, Opheim, Kennedy, Hovden

June 30, 2024

Jake Timm won the USRA Modified main event.

Jake Timm won the USRA Modified main event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Pritchard Family Auto Stores Mason City Motor Speedway, Mason City, Iowa
Sunday, June 30, 2024

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown

SANCO EQUIPMENT USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 50 Brandon Davis, Hayfield, Minn.
2. (1) 3 Kelly Shryock, Fertile, Iowa
3. (3) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
4. (4) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
5. (5) 12 Nick Murgic, Rosemount, Minn.
6. (6) 23 Darwin Karau, Kasson, Minn.
DNS – 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.

Heat #2:
1. (3) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
2. (2) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
3. (1) 02 Cole Denner, Ionia, Iowa
4. (4) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
5. (6) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
6. (5) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
DNS – 75 James Parker, Brownsdale, Minn.

Feature:
1. (1) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
2. (2) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
3. (3) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
4. (8) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
5. (10) 12 Nick Murgic, Rosemount, Minn.
6. (9) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
7. (4) 3 Kelly Shryock, Fertile, Iowa
8. (5) 02 Cole Denner, Ionia, Iowa
9. (11) 23 Darwin Karau, Kasson, Minn.
10. (13) 75 James Parker, Brownsdale, Minn.
11. (12) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
12. (6) 50 Brandon Davis, Hayfield, Minn.
13. (7) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
DNS – 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.

CHRISTIE DOOR COMPANY USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (3) 32 Derek Green, Granada, Minn.
2. (5) 44K Kevin Opheim, Mason City, Iowa
3. (8) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa
4. (7) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
5. (2) 95 Chance Larson, Dunnell, Minn.
6. (9) 82 Dylan Fitzpatrick, Estherville, Iowa
7. (6) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa
8. (4) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa
9. (1) 52W Weston Koop, Rockwell, Iowa

Heat #2:
1. (4) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
2. (5) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
3. (3) 14W Brady Williamson, Rushford, Minn.
4. (8) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
5. (7) 42 Coy VanHauen, Nora Springs, Iowa
6. (6) 76 Ben Petersen, Swea City, Iowa
7. (1) 55B Blaine Hanson, Klemme, Iowa
8. (9) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
9. (2) 123 Kyle Rose, Cambridge, Iowa

Heat #3:
1. (3) 18K Dylan Clinton, West Union, Iowa
2. (5) 27S Jason Schlangen, Cresco, Iowa
3. (6) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
4. (4) 01 Kory Adams, Stacyville, Iowa
5. (8) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
6. (7) 2 Wayne Landheer, Buffalo Center, Iowa
7. (1) 46S Stacy Krohnberg, Walters, Minn.
8. (2) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa

Feature:
1. (2) 44K Kevin Opheim, Mason City, Iowa
2. (6) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa
3. (5) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
4. (7) 32 Derek Green, Granada, Minn.
5. (11) 14W Brady Williamson, Rushford, Minn.
6. (10) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
7. (19) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa
8. (3) 27S Jason Schlangen, Cresco, Iowa
9. (4) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
10. (9) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
11. (14) 42 Coy VanHauen, Nora Springs, Iowa
12. (15) 82 Dylan Fitzpatrick, Estherville, Iowa
13. (22) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa
14. (17) 2 Wayne Landheer, Buffalo Center, Iowa
15. (8) 18K Dylan Clinton, West Union, Iowa
16. (21) 46S Stacy Krohnberg, Walters, Minn.
17. (23) 52W Weston Koop, Rockwell, Iowa
18. (20) 55B Blaine Hanson, Klemme, Iowa
19. (24) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
20. (25) 123 Kyle Rose, Cambridge, Iowa
21. (16) 95 Chance Larson, Dunnell, Minn.
22. (12) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
23. (13) 01 Kory Adams, Stacyville, Iowa
24. (1) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
25. (18) 76 Ben Petersen, Swea City, Iowa
DNS – 14A Blake Adams, McIntire, Iowa

WINDOW WORLD USRA B-MODS

Heat #1:
1. (4) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa
2. (2) 35 Dennis Dunbar, Winona, Minn.
3. (5) 86W Willy Kirk, Sloan, Iowa
4. (7) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
5. (1) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
6. (3) 28T Philip Ihde, Decorah, Iowa
7. (6) 72 Travis Scholbrock, West Union, Iowa
8. (8) 17K Kynlee Beemer, Farimont, Minn.
DNS – 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.

Heat #2:
1. (1) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
2. (2) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa
3. (6) 87H Harley Dais, Winona, Minn.
4. (3) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
5. (7) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
6. (5) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
7. (4) 17 Oliver Sackett, Pierson, Iowa
8. (8) 3K Kody Sexton, Rochester, Minn.
DNS – 90 George Nordman, Mason City, Iowa

Heat #3:
1. (8) 6 Dustin Kruse, Baltic, S.D.
2. (6) 42B Kaeden Bronner, Austin, Minn.
3. (3) 33 Corbin Ludemann, Grand Meadow, Minn.
4. (7) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
5. (5) 7J Jake Richards, Lansing, Kan.
6. (4) D6 Dalton Pischke, Elkton, Minn.
7. (1) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
8. (2) 17B Klay Beemer, Fairmont, Minn.

Feature:
1. (1) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa
2. (2) 86W Willy Kirk, Sloan, Iowa
3. (16) 28T Philip Ihde, Decorah, Iowa
4. (10) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
5. (8) 87H Harley Dais, Winona, Minn.
6. (14) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
7. (11) 33 Corbin Ludemann, Grand Meadow, Minn.
8. (25) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
9. (7) 42B Kaeden Bronner, Austin, Minn.
10. (17) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
11. (19) 72 Travis Scholbrock, West Union, Iowa
12. (21) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
13. (6) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
14. (12) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
15. (3) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa
16. (13) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
17. (5) 35 Dennis Dunbar, Winona, Minn.
18. (23) 3K Kody Sexton, Rochester, Minn.
19. (4) 6 Dustin Kruse, Baltic, S.D.
20. (18) D6 Dalton Pischke, Elkton, Minn.
21. (22) 17K Kynlee Beemer, Farimont, Minn.
22. (20) 17 Oliver Sackett, Pierson, Iowa
23. (15) 7J Jake Richards, Lansing, Kan.
24. (9) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
25. (24) 17B Klay Beemer, Fairmont, Minn.
DNS – 90 George Nordman, Mason City, Iowa

WRIGHTZ AUCTION CO USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (1) 50K Kolby Goepel, Britt, Iowa
2. (2) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
3. (3) 47P Parker Anderson, Welcome, Minn.
4. (7) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
5. (4) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
6. (9) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
7. (6) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa
8. (5) 36 Andy Krohnberg, Walters, Minn.
9. (10) 17P Jack Paulson, Morristown, Minn.
10. (8) 95 Shawn Hughes, Postville, Iowa

Heat #2:
1. (1) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (3) 52 Carter Koop, Rockwell, Iowa
3. (6) 25$ Joshua Monson, Clear Lake, Iowa
4. (7) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
5. (5) 01G Gavin Bussinger, Granada, Minn.
6. (9) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
7. (2) 57H Jonathon Hynes, Winnebago, Minn.
8. (8) 17W Michael Wick, Faribault, Minn.
9. (10) 25 Jacob Monson, Clear Lake, Iowa
10. (4) 13R Adam Rodamaker, Iowa Falls, Iowa

Feature:
1. (1) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
2. (2) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (7) 50K Kolby Goepel, Britt, Iowa
4. (5) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
5. (8) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
6. (10) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
7. (9) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
8. (11) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
9. (17) 17P Jack Paulson, Morristown, Minn.
10. (14) 57H Jonathon Hynes, Winnebago, Minn.
11. (18) 25 Jacob Monson, Clear Lake, Iowa
12. (19) 95 Shawn Hughes, Postville, Iowa
13. (16) 17W Michael Wick, Faribault, Minn.
14. (4) 47P Parker Anderson, Welcome, Minn.
15. (3) 25$ Joshua Monson, Clear Lake, Iowa
16. (6) 52 Carter Koop, Rockwell, Iowa
17. (13) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa
18. (15) 36 Andy Krohnberg, Walters, Minn.
19. (20) 13R Adam Rodamaker, Iowa Falls, Iowa
20. (12) 01G Gavin Bussinger, Granada, Minn.

CHARLIE'S AUTO REPAIR OUTLAW MINI-MODS

Heat #1:
1. (1) 111 Matthew Grobe, Austin, Minn.
2. (5) 28 Cole Sheely, Rose Creek, Minn.
3. (6) 15 Nathan Kilwine, Glenville, Minn.
4. (2) 62H Bobby Ruehlow, Mason City, Iowa
5. (9) 62 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
6. (4) 66 Megan Daniels, Indianola, Iowa
7. (10) 22 Nick Hauge, Mason City, Iowa
8. (8) 99 Garrett Madlin, Rockford, Iowa
9. (7) 85 Chris Trulson, Britt, Iowa
10. (3) 1 Beck Warren, Spring Valley, Minn.

Heat #2:
1. (3) 4 Ben Mattick, Mantorville, Minn.
2. (8) 9 Ben Kraus, Kanawha, Iowa
3. (1) 17 Dalton Faber, Burt, Iowa
4. (4) 11 Karter Heiskell, Canton, S.D.
5. (5) 95 Aric Pate, Manly, Iowa
6. (6) 3JR Joey Robel, Charles City, Iowa
7. (2) 14 Jesse Drost, Rushmore, Minn.
8. (9) 9X Cole Read, Mason City, Iowa
9. (7) 29M Mitchell Wallin, Northwood, Iowa

Feature:
1. (2) 62 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
2. (7) 9 Ben Kraus, Kanawha, Iowa
3. (5) 15 Nathan Kilwine, Glenville, Minn.
4. (8) 111 Matthew Grobe, Austin, Minn.
5. (9) 11 Karter Heiskell, Canton, S.D.
6. (6) 28 Cole Sheely, Rose Creek, Minn.
7. (4) 62H Bobby Ruehlow, Mason City, Iowa
8. (1) 17 Dalton Faber, Burt, Iowa
9. (15) 99 Garrett Madlin, Rockford, Iowa
10. (13) 14 Jesse Drost, Rushmore, Minn.
11. (11) 66 Megan Daniels, Indianola, Iowa
12. (16) 85 Chris Trulson, Britt, Iowa
13. (12) 3JR Joey Robel, Charles City, Iowa
14. (18) 29M Mitchell Wallin, Northwood, Iowa
15. (10) 95 Aric Pate, Manly, Iowa
16. (14) 9X Cole Read, Mason City, Iowa
17. (3) 4 Ben Mattick, Mantorville, Minn.
18. (17) 1 Beck Warren, Spring Valley, Minn.
DNS – 22 Nick Hauge, Mason City, Iowa

For more than two decades, the United States Racing Association has attracted more and more racetracks and dirt track racers each year through fair, logical and cost-effective rules accompanied by an organization that puts the racers, racetracks and their fans first. During the 2023 Summit USRA Weekly Racing Series, more than 60 of America's finest dirt ovals hosted more than 1,000 nights of racing.

To learn more about the USRA, check out USRAracing.com. Follow our social media channels on Facebook, Instagram, Twitter and YouTube. To get USRA news and exclusive promotions delivered to your inbox, click here.

USRA competitors can register and purchase a license for the 2024 Summit USRA Weekly Racing Series online at USRAracing.com/Register or call (515) 832-6000 to register by phone. You can also download the application at USRAracing.com/Downloads and then submit your completed form by email at office@usraracing.com.